Powerful-mind-600x330

اسرار ضمیر ناخودآگاه

همانطور که گفتیم،ذهن انسان از دو لایه درونی تشکیل شده و این لایه ها از بیرون به درون به ترتیب ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه نامیده میشوند.

 

کار ذهن ناخودآگاه انسان،کنترل اعمال حیاتی،از جمله:قلب و ضربان آن،گوارش،فشار خون،سیستم ایمنی و تمام اعمالی که ما به طور مستقیم و آگاهانه از انجام آن آگاهی نداریم،میباشد.علاوه بر آن،فکر کردن و کنترل احساسات نیز بر عهده ذهن ناخودآگاه است.

اگرچه ذهن خودآگاه انسان به استراحت نیاز دارن و در هنگام خواب،در حال استراحت است ولی ذهن ناخودآگاه انسان هیچوقت استراحت نمیکند و همیشه بیدار و درحال کار است.

اگر رفتاری غیر ارادی انجام میشود،مثل عادت ها،وسواس ها و همه رفتار ها و عادت هایی که به صورت غیر ارادی و آنی انجام میشوند،همه ی آن ها توسط ذهن ناخودآگاه کنترل میشوند.

شناخت ویژگی های ذهن ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه شما عجیب،ولی بسیار قدرتمند است.برای این که بتوانید از ذهن ناخودآگاهتان برای پیشبرد کارهای خود بهره ببرید،باید بتوانید کنترل آن را در اختیار بگیرید.در ادامه شما رو با ویژگی های ضمیر ناخودآگاه آشنا میکنم.

ذهن ناخودآگاهتان نمیتواند فعل های منفی را پردازش کند.

ذهن ناخودآگاه،جملات منفی را به عنوان جمله امری مثبت در نظر میگیرد و بلافاصله به آن عمل میکند.مثلا اگر به شما بگوییم که به اسب شاخ دار فکر نکنید،محال است که شما به اسب شاخ دار فکر نکنید!اگر هم تا به حال تصویری از اسب شاخ دار  ندیده اید،ذهنتان اسب شاخداری خواهد ساخت و شما دقیقا به آن فکر خواهید کرد.اینجاست که متوجه میشوید ذهن ناخودآگاه به فعل های منفی اهمیتی نمیدهد و درست مخالف آن عمل میکند.این عمل به صورت خودکار،توسط ذهن ناخودآگاه انجام میشود وشما در انجام دادن این کار اختیاری ندارید.

با توجه به این که ضمیرناخودآگاه،همه ی جملات را به صورت مثبت در نظر میگیرد،اگر به خودتان بگویید نمیخواهم فقیر شوم،دقیقا به فقیر بودن فکر میکنید و افکاری که مربوط به فقر است در ذهن شما شروع به شاخته شدن میکنند.در این صورت،فقیر بودن به عنوان هدفی در ذهن ناخودآگاهتان ثبت میشود و از این به بعد،ذهن ناخودآگاهتان همه ی تلاشش را میکند که شما را،به هدفتان که فقیر بودن است،برساند.

به همین دلیل است که میگوییماهداف خود را با جملات مثبت بگویید و به نخواستن فکر نکنید.با این توضیحات،باید برای نخواستن فقر،به ثروتمند بودن فکر کنید تا ذهن ناخودآگاه شمارا برای رسیدن به ثروت یاری کند.

 

ذهن ناخودآگاه مثل کودکی است که به هدایت احتیاج دارد.

شما باید برای استفاده کردن از قدرت ضمیرناخودآگاهتان کنترل آن را به دست بگیرید و هیچ وقت آن را آزاد و رها نگذارید چرا که معلوم نیست با این کار به چه کار هایی مشغول میشود.اگر ذهن ناخودآگاه شما بیکار و آزاد گذاشته شود،به میل خودش شروع به انجام کاری خواهد کرد و مهم نیست که شما به چه کارهایی علاقه دارید،او به انجام کار هایی که خودش دوست دارد،مشغول خواهد شد.

مغز انسان مثل دستگاهی است که کلید قطع ندارد،یعنی اگر دستگاه روشن شد و شروع به کار کرد،آنقدر به کار خود ادامه میدهد که به کلی خراب شده و غیر قابل استفاده شود.پس مغز انسان تا زمان مرگ به کار خود ادامه میدهد و هیچگاه از کار باز نمی ایستد.همانطور که میدانید یک کودک برای این که بتواند کاری را به درستی انجام دهد،می بایست به اون فرمان داد و از او خواست که کار را به چه شکل انجام دهد.می بایست قدم به قدم برای کودک توضیح بدید تا مرتکب اشتباه نشود.

برای این که بتوانید ذهن ناخودآگاه خود را اداره کنید،بهترین راه این است که،بین ذهن خودآگاه و دخن ناخودآگاه،کانال های ارتباطی مناسب برقرار کنید تا این که از طریق ذهن خودآگاه بتوانید ذهنناخودآگاهتان را کنترول کنید.منظور ما از کنترل ذهن ناخودآگاه اینه که بتوانید توسط ذهن خودآگاهتان،ذهن ناخودآگاهتان را برنامه ریزی کنید تا به رفتاری بپردازد که دلخواهتان است.

 

ذهن ناخودآگاه شما خاطرات را در خود ضبط و نگهداری میکند.

ذهن ناخودآگاه انسان،مسئول ذخیره سازی و سازمان دهی تمام خاطرات و تجربیات شماست که در حافظه بلند مدت شما ثبت و نگهداری میشود.

یکی از کار های عجیب ذهن ناخودآگاه،سرکوب کردن خاطراتی است که احساسات منفی را در انسان بر می انگیزد و کار دیگری که ذهن ناخودآگاه انجام میدهد،این است که خاطرات سرکوب شده را برای رهایی از احساسات حبس شده،به کار میبرد.

ذهن ناخودآگاه انسان ممکن است در زمان هایی که دلخواه اوست،خاطرات بد یا خوب را به یاد شما بیاورد و باید گفت که زمان های مناسبی را هم برای این کار انتخاب نمیکند و اهمیتی نمیدهد که این کار او را میپسنندید یا نه!مثلا در یک جشن،ذهن ناخودآگاه شما خاطره بدی را به یکباره به یاد شما می آورد و باعث بروز احساسات بدی در شما میشود،با این کار ممکن است کل روز شما را خراب کند،در حالی که شما این کار اورا نمیپسندید.

ذهن ناخودآگاه شما در کار یادگیری بسیار تنبل است.

این بخش از ضمیرناخودآگاه بسیار قدرتمند است اما یه ویژگی بسیار منفی به حساب میاد.ضمیرناخودآگاه بسیار تنبل است و دوست نداره که کار هایی که برای یک تغیر مثبت و پذیرش یک باور مثبت لازمه رو انجام بده!چون ما در جامعه ای زندگی میکنیم که در آن اتفاقات منفی خیلی زیاده و مردم اون اتفاقات رو بزرگ میکنند و انرژی منفی میدند.افراد مدام از نتونستن ها،ناتوانی ها و نداشتن ها میگویندو اگر در معرض چنین افرادی قرار گرفته باشیم و ذهنمون رو با این افکار منفی برنامه ریزی کرده باشیم،این اتفاق می افته که به محض این که یه حرف منفی میشنویم،اون حرف به راحتی وارد ضمیر ناخودآگاهمون میشه.چرا؟چون در این محیط قرار گرفته ایم و پذیرش افکار و ورودی های منفی نیاز به هیچ تلاشی نداره.چون ذهنمون به اون عادت کرده.بنابراین افکار این ورودی های منفی وارد ضمیر ناخودآگاهمون میشود و باعث ایجاد نتیجه میشود.

نکته دیگه ای که در مورد این بخش باید بدونید اینه؛ذهن ناخودآگاه به دنبال این است که تجربه های جدیدی را انجام دهد و اگر او را بیکار رها کنید،ممکن است که برای شما دردسر ایجاد کند.

برای مشغول نگه داشتن ذهن ناخودآگاهتان میتوانید به کار هایی مثل حل جدول،مطالعه،ورزش و سرگرمی هایی که خلاقیت شما را بر میانگیزد،بپردازید.برای این که ذهن خود را آرام کنید،بهترین کار این است که تمرکز کنید و به تمرین های تن آرامی و مدیتیشن مشغول شوید.بعد از این تمرین ها خواهید دید که از نظر روحی تا چه حد به آرامش میرسید.این تمرینات،تنش ها  و استرس ها را از شما دور میکنند و شما را خلاق تر و آرام تر می نماید.

ذهن ناخودآگاه،شما را با اخلاقیاتی که آموخته است،محدود نگه میدارد.

ضمیرناخودآگاه شما،موارد اخلاقی را که قبلا آموخته است،به شما تحمیل میکند و شما را در چارچوبی که آموخته است،بسیار محدود نگه می دارد.

ذهن ناخودآگاه شما میتواند تصمیم بگیرد که شما را تنبیه و یا تشویق کند،میتواند از رفتار های شما حمایت کند و یا بعضی از رفتار های شما را سرکوب نماید.ذهن ناخودآگاه شما میتواند به شما کمک کند که نتایج مثبتی را در زندگی به بار بیاورید و با این نتایج به دست آمده،روی زندگی دیگران نیز تاثیر بگذارید.

 

این ها رازهایی از مهندسی ذهن بود که تقدیم حضور شما شد. تک تک این موارد می تواند نقش پر رنگی در تغییر زندگی های شما داشته باشد. پس لطفا تمام مطالب گفته شده را چندین بار با دقت مطالعه کنید تا درک کاملی از آن داشته باشید.

 


نویسنده و محقق:عرفان خیل نژاد

منبع : powerfulmind.ir
X