T-Harv-Eker-Millionaire-Mind-Secrets

درباره تی هارو اکر،میلیاردر و سخنران انگیزشی :بخش پنجم

ما این جمله را همیشه می‌شنویم، به خصوص در جوامعی که به آرامش معنوی به اندازه موفقیت مالی بها داده می‌شود. زندگی پستی و بلندی‌های خودش را دارد، در هر کجای این چرخه باشیم همیشه دلایل زیادی برای شکرگزاری وجود دارد.
سپاسگزار بودن در برخی مواقع به تلاش زیادی نیاز ندارد و تنها با چند کلمه ساده قابل انجام است. وقتی همه چیز بر وفق مراد است تشکرکردن کار ساده‌ای‌ست. اما زمانی که کارها طبق برنامه پیش نمی‌رود، چطور؟
خیلی از افراد این‌گونه‌اند. ذهن‌شان دائم مشغول این است که ببینند «اشکال کار کجاست؟» یا چه چیزی برای غلبه بر موانع در راه رسیدن به یک هدف مشخص سر جایش نیست. وجود این افکار تا حدی طبیعی‌ست، اما زمانی که تبدیل به عادت می‌شوند بهتر است گاهی با پاداش‌های ذهنی کوچک خودمان را کمی راضی کنیم.
در حقیقت، سپاسگزار بودن برای چیزی که به دست آورده‌ایم -هرچقدر هم که کم به نظر برسد- بهتر از این است که مدام خودمان را برای کمبودها سرزنش کنیم.
غرورمان به ما این‌طور القا می‌کند که اگر زمان زیادی را برای شکرگزاری داشته‌های‌مان اختصاص دهیم، تلاشی برای به دست آوردن چیزهای بیشتر نخواهیم کرد و پیوسته با درگیرشدن در این افکار حس شادی را ازخود دریغ می‌کنیم.
خواستن داشته‌های کنونی را نباید گول زدن خود تلقی کرد. اگر شما اکنون ماشین ارزان قیمتی بخرید که کارایی داشته باشد ولی شیک نباشد، به این معنی نیست که موقع پولدارشدن‌تان هم قصد خرید یک فراری- که از چند سال پیش آرزویش را می کردید- نخواهید داشت. می‌توانید اکنون به خاطر این‌که وسیله‌ای زیر پای‌تان است تا شما را به هر کجا می خواهید ببرد شکرگزار باشید. خیلی‌ها هستند که همین ماشین و خیلی از داشته‌های شما را هم ندارند.
ذهن محافظه‌گر گرسنه که دائما از ما چیزهای بیشتری می‌خواهد مثل سنجابی‌ست که برای زمستانش آذوقه جمع‌آوری می‌کند. باید به ذهن‌مان بیاموزیم که جای این‌که دنبال این باشد که چه چیزی غلط است، دنبال چیزهای خوب بگردد.
پس از آن کمتر فراموش می‌کنیم که از افراد دوروبرمان سپاسگزار باشیم؛ خانواده، عزیزان، همکاران و کارمندان و همه عزیزان‌مان -همه کسانی که موجب راحتی بیشتر زندگی روزمره ما می‌شوند و زندگی اجتماعی ما را غنی می‌سازند. بیایید از خدا به دلیل نعمت‌های زیادی که به ما عطا کرده سپاسگزار باشیم.
سپاسگزاری در زمینه مالی هم کارساز است. برای بیشتر داشتن، به خاطر داشته‌های‌تان شکرگزار باشید و دارایی‌تان را حتی اگر زیاد هم نیست مدیریت کنید. چرا؟ اگر برای داشته‌های‌تان سپاسگزار نباشید به این معناست که قادر نیستید آن‌ها را افزایش دهید و اگر از عهده آن برنیایید چرا جهان باید چیز بیشتری در اختیار شما قرار دهد؟
اکنون نوبت شماست! سپاسگزاری‌تان را بیان کنید. از چه کسی و چرا سپاسگزار نیستید؟ فکر می‌کند برای بخشش به چه چیزهایی نیاز دارید؟ لیستی از افراد و چیزهایی تهیه کنید که به خاطر داشتن آن‌ها باید سپاسگزار باشید. احترام‌تان را به افرادی که بیشترین معنی را به زندگی شما داده‌اند، نشان دهید.
ترجمه: لیلا طباطبایی

منبع : مجله پنجره خلاقیت
پاسخ دهید

X