ff_bezos_f

درباره جف بزوس، کار آفرین و بنیان گذار آمازون : بخش هفتم

جف بزوس، یکی از امپراطوران غیر قابل انکار تور جهان گستر در دهه نود میلادی به شمار می رود که توانست با همکاری و همیاری همسرش و تنی چند از دوستان، برترین و بزرگ ترین خرده فروشی اینترنت را پایه ریزی کند. آمازون، نامی که ما را به یاد جنگل مخوف و خوفناک پر پیچ و خم آمازون در آفریقا می اندازد، روی برترین سایت خرده فروشی اینترنت قرار گرفت. اکنون دامنه amazon.com، شاید ارزشی به اندازه نیمی از بازار بورس ایران داشته باشد. ارزشی میلیارد دلاری که نشان از قدرت برندینگ شرکت آمازون و تلاش گسترده برای حضوری موفق در عرصه خرید و فروش اینترنتی در ۲ دهه اخیر بود.

سایت آمازون دات کام، تنها یک پرتال ارائه خدمات خرید و فروش اجناس در فضای مجازی نبود. جف بزوس، رهبر خلاق و ایده پرداز آمازون به خوبی دریافته بود که برای حضور موفق در دنیای پر رقابت کسب و کار های آنلاین،‌ باید نوآور و خلاق بود و این نوآوری را با نیاز سنجی صحیح از نیازهای مخاطبان و مشتریانش در سراسر جهان،‌ به عرصه ظهور رساند.

امازون، ابتدا سایتی برای فروش کتاب و اجناس مختلف بود که بعد از مدتی، نسخه های مختلف آن به زبان های گوناگون در دنیا عرضه شد. تقریبا اکثر کشورهای دنیا، نسخه آمازون خاص خود را در اختیار دارند و این فرصتی برای تعامل آسان و راحت کاربران با این پرتال بزرگ خرده فروشی اینترنت به شمار می رود. آمازون در عرصه فروش اینترنتی کتاب، یک تاریخ ساز دنیای کتاب و فروش کتاب در دو دهه اخیر به شمار می رود. بسیاری از پرتال های فعال کتاب فروشی اینترنت، اکنون از روش های عرضه و فروش و معرفی کتاب آمازون کپی برداری کرده اند.

البته این روزها، امازون سیستم Amazon premium را نیز عرضه کرده که به کاربران امکان می دهد تا کالاهای ان ها به صورت رایگان ظرف ۲ روز تحویل داده شود و از خدمات اینترنتی و تلویزیونی آمازون نیز استفاده کنند. البته برای این سرویس باید حدود ۱۱ دلار در ماه پرداخت کرد.

amazon-premium

یکی از خلاقیت های مهم آمازون در عرضه کتاب، امکان مرور آنلاین برخی از صفحات کتاب توسط مشتریان بود که پیش از این، سابقه نداشت. هم چنین، کاربران می توانند کتاب های مشابه با مضمون کتابی که مشاهده می کنند را نیز در دسترس داشته تا در صورت تمایل، نسبت به خرید آن اقدام کنند. راه اندازی محصولی KINDLE که انقلابی را در عرصه فروش آنلاین کتاب و عرضه آسان نسخه های دیجیتالی کتاب ها برای مشتریان آمازون داشت، از دیگر فعالیت های جف بزوس در عرصه کتابخوانی اینترنتی بود. کتاب خوانی دیجیتالی با دستگاه کیندل، زمینه را برای تولید کتاب هایی که توسط نرم افزار کیندل قابل خواندن باشد نیز فراهم کرد.

حتی اخیرا، آمازون سایت هایی برای عرضه و فروش و معرفی نسخه های صوتی کتاب نیز فراهم کرده تا انقلاب دیگری را در عرصه کتاب های صوتی (Audible books) شاهد باشیم.

آمازون به افرادی که عضو سایت هستند و عاشق کتاب، این امکان را داد که بتوانند درباره هر کتاب، نظر خود را منعکس کنند و در واقع این review ها که توسط کاربران آمازون درباره هر کتاب نوشته و منتشر می شود، تاثیر زیادی دز تشویق مخاطبان برای خرید اینترنتی کتاب از این سایت، داشته است. اکنون کتاب ها و مقالات بسیاری درباره اهمیت book review آمازون در توسعه نشر و هم چنین ترغیب مشتریان به خرید کتاب، منتشر شده است که اهمیت این خلاقیت اینترنتی آمازون در فروش کتاب را نشان می دهد.

 

ادامه دارد….
پاسخ دهید

X