jr690-037

درباره جیم ران، کارآفرین و سخنران نامدار : بخش ششم

در این مقاله که در قالب چند بخش ارائه می شود، می توانید متن مصاحبه مایک لیتمن با جیم ران را مطالعه نمایید. امیدوارم از مطالب و نکات آموزنده آن، حداکثر استفاده را ببرید و این مطلب بتواند در ساخت سازمان فروشی بزرگ و شبکه ای پویا به شما کمک کند. البته شاید همه، این مقاله را نخوانند و یا در میانه راه آن را رها کنند. دقیقاً تفاوت انسان های موفق و ناموفق از همین جا شروع می شود. به احتمال زیاد، این مقاله را نیز آن درصدی می خوانند که می خواهند حتماً موفق شوند و عزم خود را در این راه کاملاً جزم کرده اند.

 

مایک لیتمن جیم ران لیتمن: همه شنونده های برنامه و خودم، خیلی هیجان زده هستیم از اینکه امشب میهمان برنامه ما هستی و می خواهی اسرارت درباره موفقیت و اصول رسیدن به آن را با ما در میان بگذاری. می خواهم با تعریف این کلمه شروع کنیم. موفقیت چیست؟ موفقیت برای جیم ران چه معنایی دارد؟

 

ران: بهترین تعریف موفقیت از دیدگاه من این است که یک زندگی خوب داشته باشی. بخشی از آن درآمد است. بخشی استقلال مالی است. بخشی رسیدن به هدف هایی است که در زندگی داری، رویاهایی که محقق می کنی، خانواده، فرزندان، نوه ها و ثمربخش بودن است. این خود دامنه وسیعی را در بر می گیرد. کلمه موفقیت، همه اینها را شامل می شود. فقط شغلت، درآمدت و ثروتت نیست. فقط حقوق و حساب بانکی ات نیست. بلکه همه چیز است: از همه دستاوردهایت در طول زندگی تا حداکثر تلاشت برای طرح ریزی راهی که همه اینها برایت یک زندگی خوب ایجاد کند.

لیتمن: پس داریم درباره طرح ریزی و برنامه ریزی و هدف ها صحبت می کنیم. در نوشته هایت به موضوعی اشاره می کنی و می گویی: “نباید به دنبال موفقیت رفت، باید موفقیت را جذب کرد.” منظورت از این حرف چیست؟

ران: درست است. من از سن ۲۵ سالگی که با راهنمایم – آقای شواف – ملاقات کردم، در حال آموزش دیدن هستم. او به من یاد داد که اگر می خواهی موفقیت را جذب کنی، باید ابتدا به شخصی که لازم است تبدیل شوی. یعنی باید توانایی های لازم را در خودت ایجاد کنی. او درباره رشد شخصی صحبت کرد: یاد بگیر که خوب ارتباط برقرار کنی، یاد بگیر از کلامت خوب استفاده کنی. او درباره مدیریت زمان هم صحبت می کرد، اما در درجه اول، رشد خودت، نگرشت و شخصیتت بود و رشد مهارت ها – اعم از مهارت های فروش، مهارت های رهبری و اینکه چگونه با افراد مختلف کار کنی – در مرحله بعدی بود.  من روی شغلم کار می کردم، اما او به من یاد داد که روی خودم کار کنم. شواف گفت: “اگر روی خودت کار کنی، می توانی به ثروت برسی.” این جمله برای من درست از آب درآمد. او ذهنیت مرا کاملاً عوض کرد و گفت: “موفقیت مانند یافتن یک شغل جدید نیست که به دنبالش بدوی”، هر چند باید آرزوی یک شغل بهتر را هم داشت. باید در اصل از خودت بپرسی “آیا من برای دو برابر کردن، سه برابر کردن و یا چند برابر کردن درآمدم شایستگی لازم را دارم؟” اگر به خودم نگاه کنم و جواب “واقعاً نه” بدهم، نباید انتظار داشته باشم که فردی پیدا شود که بخواهد به من چند برابر درآمدم را پرداخت کند. حال اگر بلافاصله بروم و روی خودم، نگرشم، شخصیتم، نحوه سخن گفتنم و مهارت هایم کار کنم، این کارها باعث شروع روند جذب افراد خوب و ایجاد یک مسیر شغلی منتهی به استقلال مالی و حتی ثروت می شود.

لیتمن: پس چیزی که داریم درباره اش صحبت می کنیم، تغییر ذهنیت است. البته به “تغییر زبان و ادبیاتمان” هم اشاره کردی. می توانی در این باره صحبت کنی و بگویی که چه معنایی دارد؟

ران: برای هر کاری، زبان و ادبیاتی وجود دارد که می تواند مناسب آن کار باشد. می توانی در خانه و جامعه، از زبان سطح پایین و سهل انگارانه کوچه و بازار استفاده کنی. اما اگر می خواهی رشد کنی، باید زبانش را یاد بگیری. باید زبان سازمانی، اداری و زبان فروش را یاد بگیری و پس از آن باید کاملاً مراقب باشی که در هنگام کار، در نحوه کلام و سخن گفتن ات سهل انگاری نکنی. زیرا این کار می تواند خیلی برایت گران تمام شود. کسی که تمایل دارد داستان های بی ادبانه تعریف کند و یا تمایل به بددهانی دارد، ممکن است در جمع دوستانش ایرادی نداشته باشد، اما استفاده از این زبان و ادبیات در دنیای کسب و کار، برایش بسیار گران تمام می شود. علاوه بر اینها، لازم است زبان موفقیت را نیز بیاموزی. یعنی یاد گرفتن اینکه چطور با مردم با احترام رفتار کنی و موقعی که لازم است، به آنها روحیه بدهی و موقعی که لازم است، اصلاحشان کنی. زبان، درِ ثروت را باز می کند. درِ کمک را باز می کند. درِ زندگی بهتر را باز می کند. درِ یک دوستی پایدار را باز می کند.

لیتمن: داریم در این باره صحبت می کنیم که اول تغییر درونی است و بعد نتایج بیرونی ظاهر می شوند. اما خیلی مواقع، افراد سعی می کنند بدون تغییر درون، بیرون را تغییر دهند.

ران: بله درست است. باید ابتدا با جهان بینی مان آغاز کنیم. برداشت اشتباه و قضاوت غلط می تواند بهای زیادی برایت داشته باشد و حتی می تواند نابودت کند. باید یاد بگیریم اشتباهاتمان را درست کنیم. راهنمای من – آقای شواف – یک بار از من سوال کرد که چرا عملکردت خوب نیست. چک حقوقم را به او نشان دادم و گفتم: “شرکت فقط همین قدر پول می دهد.” او هم در پاسخ به من گفت: “نه آقای ران، شرکت به تو فقط همین قدر پول می دهد.” با خود گفتم: “ای وای، هیچ وقت به این موضوع فکر نکرده بودم.” او گفت: “آیا شرکت به بعضی افراد دیگر، دو برابر، سه برابر، چهار برابر یا پنج برابر این مبلغ را نمی پردازد؟” گفتم: ” خب، بله.” گفت: ” پس شرکت فقط همین قدر پول نمی دهد، شرکت فقط به تو اینقدر پول می دهد.” برای اینکه درآمدت سه برابر، چهار برابر یا پنج برابر شود، نمی توانی به شرکت بگویی که من پول بیشتری احتیاج دارم. فقط باید به خودت بگویی: “من احتیاج دارم خود را تغییر دهم، نمی توانم شرایط بیرونی اعم از مالیات، مردم و … را بهانه کنم. فقط باید با خودم مواجه شوم.” اینجاست که واقعاً همه چیز شروع می شود: “اصلاح اشتباهاتت در قضاوت و نحوه جهان بینی ات”.

 

ادامه دارد…..

منبع : newshanik
پاسخ دهید

X