%d9%85%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%88%db%8c-%da%af%d8%b0%d8%b1

درباره مارک اورمارس،سریعترین بازیکن جهان

مارک اورمارس (انگلیسی: Marc Overmars؛ زادهٔ ۲۹ مارس ۱۹۷۳) یک بازیکن فوتبال اهل هلند است.وی همچنین در تیم ملی فوتبال هلند بازی کرده است؛ و به عنوان سریعترین بازیکن جهان نامبرده می‌شود.

مارک اورمارس در ۲۹ مارچ سال ۱۹۷۴ در اِمست هلند چشم به جهان گشود. وی در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد و به همراه خانواده‌اش به کشاورزی مشغول بود. او هر سال در فصل برداشت برای کمک به همراه خانواده‌اش به مزرعه‌ی پدربزرگش می‌رفت و چون تراکتور و یا ماشین کشاورزی وجود نداشت، پدرش گاوآهن را به ارابه می‌بست و ارابه را نیز با طناب به کمر مارک متصل می‌کرد و از وی می‌خواست که با تمام توانش بدود. این کار تا برداشت تمام محصول سیب‌زمینی ادامه پیدا می‌کرد.

اما این‌ها باعث نشد که او علاقه‌اش به فوتبال را از دست بدهد. مارک حتی در زمان خوردن غذا، ۲۶ پله را در حالی که توپ رو سرش بود طی کرده و بر سر سفره می‌نشست و پس از خوردن غذا باز هم به کار با توپ ادامه می‌داد.

اورمارس از ۵ تا ۱۴ سالگی عضو تیم محلی‌ِ SV Epe بود اما در سال ۱۹۸۷ به عضویت تیم نوجوانان گو اِهـِد ایگلز (Go Ahead Eagles) درآمد. ۵ سال بعد استعدادیاب‌های آژاکس او را به این تیم منتقل کردند تا زندگی مارک زیر و رو شود. وی مورد توجه ویژه‌ی لوئیس فان‌خان مربی وقت آژاکس قرار گرفت تا جایی که فان‌خال از اورمارس با عنوان «بازیکن چند کاره» یاد کرده و همواره بازی وی را تقدیر می‌کرد.

وی در ۵ فصل حضورش در آژاکس به حدی خوش درخشید که باشگاه‌های بزرگ دنیا از جمله بایرن‌ مونیخ، آرسنال و منچستر یونایتد یکی پس از دیگر برای جذب وی دست به کار شدند.

هنگامی که آرسنال در تابستان ۱۹۹۷ به مارک اورمارس پیشنهاد داد، ابروها به نشانه‌ی تعجب بالا رفت.هیچکس در استعداد این بازیکن توانمند هلندی شک نداشت اما سابقه‌ی مصدومیت‌هایش نگرانی ایجاد می‌کرد. مارک که سال در ۱۹۹۵ توانسته بود به همراه آژاکس میلان را در فینال جام اروپای آن سال شکست دهد، با این حال یک مصدومیت از ناحیه‌ی زانو فصل بعد او را از بین برد و سبب شد او یورو ۱۹۹۶ را نیز از دست بدهد. این مصدومیت شک‌ها را پیرامون آینده‌ی بلند مدت این بازیکن برانگیخت. ولی آرسن ونگر اعتقاد خاصی به توانایی‌های او داشت و معتقد بود مارک در آرسنال سال‌های بسیار خوب و درخشانی را سپری خواهد کرد. به همین دلیل اورمارس از میان پیشنهادات مختلفش سرانجام در ازای مبلغ ۷ میلیون پوند و حقوق هفتگی ۱۸ هزار پوند به توپچی‌های لندن پیوست.


در حقیقت ونگر با جذب مارک دست به یک ریسک زد. این حرکت او برای آخرین بار نبود و باز هم قضاوت این مرد فرانسوی بی‌عیب و نقص از آب درآمد.اورمارس فوتبال انگلیس را توسط طوفانش به دست گرفت.


وی مهره‌ای حیاتی در ماشین تیم آرسنال بود که توانست باز هم در هایبری دبل را در نخستین فصل بلند ونگر انجام دهد. آن سال پر نعمت ۱۹۹۸ تیم از قدرت امانوئل پتی و پاتریک ویرا و همچنین هوش و زیرکی برگکمپ نفع می‌برد. با این حال سرعت و حرکات استثنائی اورمارس، آرسنال را به یکی از خاص‌ترین تیم‌ها در ضد حملات تبدیل کرد.


شاید برگکمپ مرد اصلی تیم بود اما بی‌شک اورمارس انتخاب نهایی او برای حرکات در جناحین بود. مدافعین راست تمام تیم‌های حاضر در لیگ جزیره شرایط و زمان‌های بسیار سختی مقابل مارک تجربه کردند زیرا اورمارس از کنار آنها فرار می کرد، به کناره‌ها می‌رفت یا به سرعت به وسط می‌رفت و پاس‌های ویرانگرش را برای پتی و یا برگکمپ ارسال می‌کرد و در نهایت زهر خود را می‌ریخت.

مدافعین این مسئله را می‌دانستند و شروع به انجام استارت‌های یک متری می‌کردند اما اورمارس مهار نمی‌شد. آن سمت از زمین یکی از سلاح‌های قوی تیم در اولین دبل ونگر بود. اورمارس در مقابل وستهام و لیدز احساسات را برانگیخت و گل حیاتی‌ای را در مقابل بارنلی به ثمر رساند. زمانی که کار به موقعیت‌های بزرگ می‌رسید، وی به ندرت در به انجام رساندن وظیفه‌اش شکست می‌خورد.

اورمارس عملکردی برجسته در مارچ ۱۹۹۸ در مقابل منچستریونایتد در اولدترافورد داشت؛ جایی که آرسنال بازی را در دست گرفته بود و توانست ۱-۰ پیروز شود. مارک در آن دیدار تک گل حیاتی بازی را به ثمر رساند که همین ۳ امتیاز سبب شد آرسنال به بردن جام قهرمانی لیگ نزدیک‌تر شود.

کسب جام در مقابل اورتون در ماه مـِی متفاوت نبود. وی بازی بسیار تماشایی و ویژه‌ای را مخصوصاً در نیمه‌ی دوم از خود به نمایش گذاشت. در آن نیمه مارک مهارت‌ها، سرعتِ بالا و قدرت تمام‌کنندگیِ مرگ‌آورش را باری دگر به تصویر کشید تا باز هم در به دست آوردن یک جام دیگر برای آرسنال تاثیری ماندگار داشته باشد.

تصاویر فینال جام حذفی در مقابل نیوکاسل همچنان در ذهن هواداران این تیم زنده است. پس از شروع محتاطانه‌ی بازی، سرعت اورمارس تفاوت ایجاد کرد. او پشت سر بازیکنی که او را یارگیری کرده بود حرکت کرد و با پاس ویرانگر امانوئل پتی؛ پیش از شِی گیون، به توپ دست یافت و آنرا به گل تبدیل کرد. آرسنال باز هم در مسیر درست قرار داشت و پس از یک ساعت توپچی‌ها موفق شدند باز هم دبل کنند

مصدومیت های کوچک سرانجام تاثیرشان را در ۲ فصل آینده گذاشتند و پس از آنکه او ۴۱ گل در ۱۴۲ بازی به ثمر رساند در تابستان ۲۰۰۰ از آرسنال به بارسلونا منتقل شد.


در آن دوران هوادارن آرسنال با جان‌ودل می‌خواستند که او در تیم بماند اما باز هم قضاوت ونگر در برخورد با پیشنهاد انتقال او بسیار عالی بود. او دلارهای زیادی از بارسلونا دریافت کرد. مارک اورمارس با این انقال به گران‌ترین بازیکن هلندی،گران‌ترین فروش بازیکن توسط یک باشگاه انگلیسی و گران‌ترین خرید بازیکن توسط یک باشگاه اسپانیایی تبدیل شد. با این وجود او هرگز نتوانست همانند دوران طلایی‌اش در لندن، در بارسلون نیز بدرخشد

.

وی پس از ۴ فصل حضور در جمع آبی‌واناری‌ها، در سال ۲۰۰۴ به علت مصدومیت زانو کفش‌هایش را آویخت.

در سال ۲۰۰۸، مارک در بازی خداحافظی یاپ استامپ در ترکیب تیم گو اِهـِد ایگلز حاضر شد. بازی خوبِ او باعث شد مسئولان این تیم به وی برای بازگشتش به فوتبال پیشنهاد رسمی ارائه کنند. اورمارس در ابتدا با این پیشنهاد مخالفت کرد اما در آگوست ۲۰۰۸ با پذیرش این پیشنهاد پس از ۴ سال دوری به میادین بازگشت. اما متاسفانه در پایان همان فصل باز هم به علت مصدومیت زانو برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.

اورمارس از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۴، ۸۶ بار پیراهن تیم ملی کشورش را نیز بر تن کرد و ۱۷ بار نیز موفق به گشودن دروازه‌ی رقیبان شد. بهترین افتخار مارک به‌همراه تیم ملی کشورش، کسب عنوان چهارمی در جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود.
پاسخ دهید

X