Warren-Buffett-Billionaire-Investor

درباره وارن بافت،موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم :بخش هشتم

در اوایل می ۱۹۵۶ او با خواهرش دوریز و عمه آلیس به سرمایه ای به ارزش ۰۰۰/ ۱۰۵ دلار شریك شد. او ۱۰۰ هزار دلار در  Buffet Association Ltdسرمایه گذاری كرد. قبل از پایان سال سرمایه وی به ۰۰۰/۳۰۰ دلار رسی و یك خانه ی گچ كاری شده با ۵ اتاق خواب به قیمت ۵۰۰/۳۱ دلار در خیابان فارنام خریداری كرد كه آن را حماقت بافت نامید. در همان سال سومین فرزند او به نام پیتربه دنیا آمد . بافت جلساتش را با شركای خود در آن خانه برگزار می كرد . در آن هنگام زندگی او شكل دیگری گرفت . بافت سه فرزند، یك زن زیبا و تجارت خیلی موفقی داشت. در سال ۱۹۵۷ او مالك سه شركت شد.در سال ۱۹۵۸ موسسه ی سرمایه گذاری بافت صاحب ۷ شركت شد.
تمامی شركت ها را در یك شركت منسوجات به نام برك شایر هات ویتلفیق كرد در ژانویه ۱۹۶۶سرمایه شركت بافت به ارزش ۵۰۰/۱۷۸/۷ دلار بودكه بیش از ۰۰/۰۲۵/۱ دلار متعلق به او بود.
درسال۱۹۶۶ شركای بافت، سهام برك شایرهایت وی را به ارزش هر سهم ۸۶/۱۴ دلار خریدند.او در اواخر سال ۱۹۶۶، پذیرش سهامدار جدید را در شركت ممنوع كرد.
بافت در سال ۱۹۶۷ برای برك شایر یك فروشگاه خرده فروشی خصوصی در بالتیمور خرید كه مسولیت ریاست هیات مدیره آنرا برعهده گرفت. برك شایر در سال ۱۹۶۷ به ازای هر سهم ، ۱۰ سنت سود داد.
او در سال ۱۹۷۰ برای اولین بار رئیس برك شایرهات وی شد و نامه ای با این عنوان به سهامداران نوشت.

در اواخر همان سال او فرصت پیدا كرد تا شركتی به نام seescandy به مبلغ ۲۵ میلیون دلار بخرد.این خرید بزرگترین سرمایه گذاری برك شایرهات وی بود.

بعد از چندین سرمایه گذاری دارایی خالص او افزایش پیدا كرد در فاصله ی سالهای ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۵ ارزش هر سهم برك شایر، از ۲۰ دلار به ۹۵ دلار رسید. در طول این دوره بافت كه صاحب ۲۹ درصد از سهام برك شایر بود;  توانست ۱۴ درصد دیگر از سهام شركت را بخرد و سهام او و همسرش كه ۳ درصد از سهام را داشت به ۴۶ درصد رسید.درسال ۱۹۷۳ بافت سهام شركت واشنگتن پست را خرید.این كار او سبب شد تا كاترین گراهام سرپرست روزنامه و نشریات شركت و همچنین عضو هیئت مدیره شود.

با وجود اینكه اصول سرمایه گذاری بن گراهام ساده بود ; او در دوران ۲۱ سالگی وارن بافت , به شكل یك اسطوره درآمد. بافت با خواندن كتاب گراهام به نام (( چه كسی می تواند مشاور خود را پیدا كند)) در تجارت خود تحولی ایجاد كرد. او قصد خرید و سرمایه گذاری در یك شركت بیمه را داشت. در یك صبح دلپذیر یكشنبه بافت سوار ترن شد و به دفتر مركزی شركت بیمه GEICO رفت. وقتی به آنجا رسید درها بسته بودند ولی او منصرف نشد و بی وقفه و محكم در را كوبید تا سرایدار آمد و در را باز كرد. از سرایدار پرسید: (( كسی در ساختمان نیست؟ )) شانس به بافت روآورد. او به طبقه ششم رفت و در آنجا هنوز مردی كار می كرد.

او به سرعت در مورد شركت و فعالیتهای تجای اش از مرد سوالاتی پرسید. صحبت های آنها چهار ساعت طول كشید. آن شخص كسی نبود جز لوری دیوید سون, معاون مالی شركت. این تجربه بزرگ بافت در اصرار بر انجام فعالیت خود سبب شد تا برك شایرهات وی تمامی شركت GEICO را تصاحب كند.

درسال ۱۹۸۳, بافت از شركت GEICO و با ارائه بیمه ی بیماران, میلیون ها دلار سود بدست آورد. در سپتامبر همان سال بنجامین گراهام, اسطوره بافت درگذشت و او را با تمام خاطرات و نصایحش تنها گذاشت.

بافت شركت برك شایر هات وی را توسعه داد و همچنین در صنایع مختلف سرمایه گذاری كرد. در سال ۱۹۷۹ او با دارایی ۱۴۰ میلیون دلار برك شایر در ABC سهام خرید. هر سهم به قیمت ۲۹۰ دلار بود. برك شایر پس از مدت كوتاهی, فروش سهام در ABC را با قیمت هر سهم ۷۷۵ دلار , شروع كرد و با ۳۱۰ , ۱ دلار پایان داد.ثروت خالص بافت , به ۶۲۰ میلیون دلار رسید و برای اولین بار, نام او در مجله فوربس به عنوان یكی از ۴۰۰ ثروتمند دنیا معرفی شد.

ادامه دارد…
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X