مروری بر تاریخچه کمپانی تجاری ساز فوسو

میتسوبیشی و زیر مجموعه آن یعنی گروه فوسو، که تولید کننده محصولات سنگین و تجاری این گروه است، یکی از موفق ترین تولید کنندگان در کلاس های جهانی بوده و از آمار فروش خوب و موفقیت های بالایی برخوردارند. محصولات سبک وزن این گروه مثل نمونه canter در کشورمان موجود است که بیشتر در شکل جرثقیل های کوچکی که به طور کامل از کشور های آسیای شرقی وارد شده اند، دیده می شوند.
به گزارش پدال نیوز ، مرکز این کمپانی در شهر کاوازاکی ژاپن واقع است و یکی از اعضای بزرگترین گروه تولیدی خودرو های تجاری در دنیا یعنی گروه دایملر AG است که ۸۹٫۲۹ از سهام این شرکت را در اختیار دارد. معنی لغوی کلمه فوسو در زبان ژاپنی همان ژاپن می شود و این نامی است که برای بار اول بر روی اولین محصول تولیدی این شرکت در سال ۱۹۳۲گذاشته شد. بعضی از تولیدات این شرکت مختص بازار داخل ژاپن بوده و بقیه در سطح جهانی عرضه می شوند. شروع به کار این کمپانی در سال ۱۹۱۸ در ژاپن و پس از آن در سال ۱۹۸۵ در آمریکا با تاسیس دفتر و خط تولید مستقل و پس از آن عضویت در گروه دایملر AG بوده است. این شرکت، تولیداتی در رده های مختلفی از مینی بوس تا کامیونت های کوچک شهری و تا اتوبوس و کشنده در سبد محصولات خود دارد و با توجه به اشتراک و همکاری این گروه با محصولات بنز، از اعتبار و تکنولوژی بالای این شرکت نیز بهره مند است. پیشرانه های مورد استفاده در تولیدات این شرکت از انواع ۴ و ۶ سیلندر خطی مجهز به توربوشارژر و اینتر کولر بوده و در رده کامیونت های شهری از انواع دو دیفرانسیل آن ها نیز موجود است. یکی از مهم ترین اهداف این سازنده که در تبلیغات خود فراوان به آن اشاره دارد، حضور در بازار های تمام دنیا به خاطر داشتن محصولاتی با کیفیت تولید و طراحی بالا، مصرف بسیار بهینه سوخت در کنار آلایندگی کم آن ها است.
این شرکت در کنار ساخت انواع خودرو های تجاری به ساخت موتور و پیشرانه های دیزل جهت فروش به سازندگان کوچک تر و یا استفاده در زمینه های دیگر مشغول است.

سیر تکاملی فوسو :
تاریخ تاسیس گروه فوسو را برابر با شروع به کار میتسوبیشی می دانند که در یک نگاه می توان آن را درست دانست و از نگاهی دیگر می توان آن را رد نمود. اما در واقع شروع پیدایش این شرکت را باید سال ۱۹۳۲ و هم زمان با تولید اولین نمونه از محصولاتش یعنی اتوبوس B46 بدانیم. البته درباره توانایی تولید وسایل مختلف توسط میتسوبیشی همین بس که این شرکت اولین جنگنده ژاپنی را در تاریخ این کشور تولید نمود که جنگنده ای مدرن در زمان خود بود. تولید این اتوبوس به شرکت Kobe Works محول شده بود. دو سال بعد، کمپانی مادر نام خود را به صنایع سنگین میتسوبیشی تغییر دارد و در سال بعد کلیه کار های خود را از شرکت kobe work به Tokyo Works منتقل نمود. در سال ۱۹۴۹ نام گروه به میتسوبیشی فوسو تغییر کرد و در سال بعد از آن شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی به صنایع سنگین میتسوبیشی شرق، مرکز و غرب ژاپن تقسیم شد تا از این راه بتواند گستره بیشتری از بازارهای داخلی را به دست آورد و هر کدام از این سه شاخه برای خود نام های جداگانه و مستقلی انتخاب کردند. در سال۱۹۷۰ کم کم رد پا شرکت های خارجی در همکاری های این شرکت ها پیدا شد و برای اولین بار کمپانی کرایسلر وارد مذاکراتی برای همکاری با Mitsubishi Motors Corporation شد. با گذشت زمان، هر روز به موفقیت ها و تولیدات این کمپانی افزوده می شد و بازار های بیشتری در دنیا با این نشان آشنا می شدند. در سال ۱۹۸۲ گروه فوسو سالگرد ۵۰ سالگی خود را جشن گرفتند. همین موفقیت در رسیدن به ۵۰ سال حضور در دنیایی که نام ها و نشان های بسیاری را در کوران رقابت های خود از بین برده بود، نشان از پذیرش و پیروزی محصولات فوسو در دنیا بود. محصولاتی که به خاطر کیفیت بالای ژاپنی و استهلاک بسیار پایین همیشه از جایگاه خوبی بین خریداران و بازار برخوردار بود. اما حضور در بازار آمریکا در سال ۱۹۸۵ رقم خورد که با تاسیس کمپانی company Mitsubishi Truck of America بود. در سال ۱۹۹۳ همکاری این شرکت با کرایسلر به پایان خود رسید و پس از آن گروه AB Volvo در سال ۱۹۹۹ وارد معامله ای با میتسوبیشی شد که نتیجه آن خرید ۵ درصد از سهام میتسوبیشی بود. در این همکاری قرار بود تا سهمی از تولیدات اتوبوس و کامیون های AB Volvo به فوسو تعلق گیرد. اما این همکاری نیز بیشتر از دو سال به طول نینجامید و در سال ۲۰۰۱ دایملر کرایسلر که قسمت کرایسلرش سابقه همکاری با فوسو را داشت، وارد بازی شد. در سال ۲۰۰۱ دیگر وقت آن رسیده بود تا میتسوبیشی که حالا از فوسو خود موفقیت های زیادی را به دست آورده بود، نامی مستقل برای خود انتخاب نماید و به همین دلیل Mitsubishi Fuso Truck and Bus تاسیس شد. در سال ۲۰۰۶ دفتر مرکزی دوباره از توکیو به شهر کاوازاکی برگشت و در سال ۲۰۰۷ همزمان با موفقیت های این شرکت، جشن ۷۵ سالگی میتسوبیشی فوسو برگذار شد. هم اکنون این گروه در تملک دایملر AG بوده و در تمام دنیا حضور گسترده ای دارد. شاید اگر روزی یکی از کامیون های این شرکت در کشورمان عرضه می شد، می توان امید داشت که در کنار هم وطن خود؛ ایسوزو، جایی برای حضور و ورود برند های چینی نمی ماند. اما افسوس که هنوز این نام حتی برای بسیاری از بزرگان این صنعت در کشورمان ناشناخته است.
نویسنده: علیرضا داودی

منبع : پدال
X