index

کمپانی ایرانی آرش موتورز و ساخت قدرتمندترین خودرو های جهان! +تصاویر

آیا تا به حال نام کمپانی خودروساز آرش موتوز به گوش‌تان رسیده است؟ همانطور که از نام این کمپانی پیداست، این کمپانی بایستی با کشورمان در ارتباط باشد، چرا که نام اصیل فارسی «آرش» بر آن نهاده شده است.
به گزارش خبرنگار خودروکار، كمپانی آرش تنها كمپانی ایرانی سازنده خودروهای سوپر اسپرت است. این کمپانی در آغاز FARBOUD GTS نام داشت و سپس کمپانی Farboud توسط یک بریتانیایی خریداری و بعد ورشکست شد. اما آرش دست از کار نکشید و کمپانی Arash SuperCars را تاسیس کرد که از جدیدترین محصولاتش می توان به  Arash  AF10  اشاره کرد.

خودروی AF10 در سال ۲۰۰۸ معرفی و در تعداد اندک به فروش رسیده بود، سال گذشته ، این خودرو پس از گذشت هشت‌سال با بعضی به‌روز رسانی‌ها مجددا این بار در نمایشگاه ژنو رونمایی شد.

قلب تپنده این خودرو را یک سیستم افراطی و قدرتمند هیبریدی تشکیل می‌دهد که از یک موتور سوپرشارژر ۶/۲ لیتری V8 و چهار موتور الکتریکی بهره می برد. موتور معمولی بنزینی می‌تواند خروجی‌ای برابر با ۹۰۰ اسب‌بخار و ۱۲۰۰ نیوتن‌متر داشته باشد و این در حالی است که موتورهای الکتریکی، در مجموع، قدرتی برابر ۱۱۸۰ اسب‌بخار و گشتاوری معادل ۱۰۸۰ نیوتن‌متر را در اختیار قرار می‌دهند. در نتیجه مدل ۲۰۱۶ تمام‌چرخ متحرک از AF10 دارای قدرت هیبریدی ۲۰۸۰ اسب‌بخار و گشتاور خارق‌العاده ۲۲۸۰ نیوتن‌متر است.

قدرت این خودرو که در عقل نمی‌گنجد توسط گیربکس دستی ۶ سرعته به ۴ چرخ خودرو منتقل می‌شود و همین امر نیز رسیدن از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر را در ظرف مدت سه ثانیه ممکن ساخته است.

بیشینه سرعت این خودرو سوپر اسپرت کوپه، به ۳۲۳کیلومتر بر ساعت می‌رسد. قیمت AF10 که یکی از قدرتمند‌ترین خودرو‌های  حال حاضر  دنیا به‌شمار می‌رود، نزدیک به ۱٫۴ میلیون یورو برآورد شده است.

گزارشگر: فاضل سوریX